බවර් සමාගම සංචාරක ක්ෂේත්‍රයේ කුසලතා සංවර්ධනයට ස්විට්සර්ලන්ත රජය සමඟ අත්වැල් බැඳගනියි

විවිධාංගීකරණය වූ ව්‍යාපාරික ජාලයක් සහිත ප්‍රමුඛ පෙළේ සමූහ ව්‍යාපාරයක් වන A. Baur & Co. පුද්ගලික සමාගම හෙවත් බවර් සමාගමේ Swiss Hospitality & Management Academy (SHMA) ආයතනය, ශ්‍රී ලංකාවේ ආගන්තුක සත්කාර අධ්‍යාපන ක්ෂේත්‍රය නංවාලීමේ අදහසින්, මෑතකදී පුද්ගලික සහ සංවර්ධනය සහ සහයෝගීතාව සඳහා වන ස්විස් ඒජන්සිය (SDC) සමඟ රාජ්‍ය  සහ පෞද්ගලික හවුල්කාරිත්වයක් ඇරඹීය.

මේ සඳහා වන ගිවිසුම අත්සන් කිරීම, පසුගියදා කොළඹ ස්විස් තානාපති කාර්යාලයේදී පැවැත්වුණි. බවර් සමාගමේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ/ ප්‍රධාන විධායක නිලධාරී රොල්ෆ් බ්ලාසර් මහතා සහ, ශ්‍රී ලංකාවේ සහ මාලදිවයිනේ ස්විස් තානාපති ආචාර්ය ඩී. ෆර්ග්ලර් මහතා සමඟ අදාළ ගිවිසුම හුවමාරු කරගත්හ.

සත්කාරක අධ්‍යාපනයේ ලොව ඉහළම ප්‍රමිතියක් ස්විට්සර්ලන්තය සතු අතර, එවැනි කීර්තිමත් අධ්‍යාපන ප්‍රමිතීන් ශ්‍රී ලංකාවට ගෙන ඒම තුළින් විවිධ අභියෝග තත්ත්ව තුළ පවා ලක්ෂ සංඛ්‍යාත සංඛ්‍යාවකගේ ජීවනෝපාය රැකදෙන මෙරට සංචාරක හා සත්කාරක ක්ෂේත්‍රයට කාලෝචිත සහ කදිම විසඳුමකි. ඒ හරහා මෙරට ආර්ථිකයට ශක්තිමත් දායකත්වයක් සපයන අතර, විශේෂයෙන් ග්‍රාමීය ප්‍රදේශවල තරුණයින් අතර දක්ෂ හා රැකියා කළ හැකි වෘත්තීයවේදීන්ගේ ගුණාත්මක සංචිතයක් නිර්මාණය කිරීම සහතික කරයි. මෙමගින් කර්මාන්තයේ නිපුණතා පරතරය අවම කර, රජය සතු බර ඉවත් කර, සමස්තයක් ලෙස රටම නඟා සිටුවීමට කටයුතු කරනු ඇත.

SSG වැඩසටහන මඟින් වසර තුනක් ඇතුළත දක්ෂ තරුණ තරුණියන් 2,240ක් නිර්මාණය කිරීමට අරමුණු කර ඇති අතර, පළමු ශිෂ්‍ය බඳවාගැනීම යටතේ, 240ක් 2023 ජූලි මාසයේදී බඳවාගැනීමට නියමිත අතර, 2024දී සිසුන් 800ක් සහ 2025දී ශිෂ්‍යයින් 1,200ක් පුහුණු කිරීමට අපේක්ෂා කරයි. තව ද, ආගන්තුක සත්කාර ක්ෂේත්‍රය තුළ කාන්තා නියෝජනය වැඩි කිරීමට ද  (වර්තමානයේ 10% ට අඩු එම නියෝජනය 40% දක්වා වැඩි කිරීමට) අපේක්ෂා කෙරේ. මෙහිදී,  මූලික ආගන්තුක සත්කාර මෙහෙයුම් සහ ආගන්තුක සත්කාර සඳහා අවශ්‍ය ඉංග්‍රීසි, ආචාර විධි, සහ මූලික තොරතුරු තාක්ෂණ කුසලතා ඇතුළු මෘදු කුසලතා සංවර්ධනය ආවරණය කරනු ඇත.

යාපනය, ත්‍රිකුණාමලය, අම්පාර, පුත්තලම, කුරුණෑගල, මහනුවර, බදුල්ල, නුවරඑළිය, මොණරාගල, රත්නපුර, මඩකලපුව, අනුරාධපුරය, හම්බන්තොට ඇතුළු දිස්ත්‍රික්ක තුළ විභව ඉගෙනුම් මධ්‍යස්ථාන හඳුනාගැනීමේ මෙහෙයුමක් ද සිදු කෙරේ.

සහතික පත්‍ර වැඩසටහන මාස 9ක් පුරා ක්‍රියාත්මක වන අතර, පළමු මාස ​​හය තුළ ප්‍රායෝගික පන්තිකාමර ඉගෙනීම 70%ක් සහ න්‍යායික දැනුම 30%කින් සමන්විත වන අතර ඉන් අනතුරුව මාස 6ක් දක්වා දීර්ඝ කළ හැකි මාස 3ක සීමාවාසික පුහුණුවක් හිමිවේ. බවර් සමාගම දැනටමත් මෙම සීමාවාසික පුහුණුව සඳහා බොහෝ හෝටල් සමඟ සම්බන්ධ වී ඇති අතර, තවත් බොහෝ හෝටල් ඊට එක්වෙමින් සිටියි. මෙම වැඩසටහන දෙමුහුන් ඉගැන්වීමේ ආකෘතියක් අනුගමනය කරනු ඇති අතර, ක්‍රියාත්මක කිරීමෙන් පසු මාස ​​6ක් සඳහා සෑම ඉගෙනුම් මධ්‍යස්ථානයකම SHMA පීඨ සාමාජිකයෙකු ස්ථානගත කරනු ඇත. එමගින් පාඨමාලාව හොඳින් අවශෝෂණය කර ගැනීම සහ ඉගෙනුම් විෂය මාලාවේ ප්‍රමිතීන් සහ රාමුවල අනුකූල බව සහතික කරනු ඇත.

කාන්තා සහභාගීත්වය වැඩි කිරීම, දක්ෂ කුසලතා සංචිතයක් බිහිකිරීම, ගෝලීය ප්‍රවණතාවලට සමගාමී තත්ත්ව ප්‍රමිතීන් ඇති කිරීම සහ ශ්‍රී ලංකාව හොඳම සංචාරක ගමනාන්ත අතරට පත් කිරීම තුළින් නිපුණතා පරතරය අවම කිරීම සහ අධ්‍යාපනයේ ගුණාත්මකභාවය ඉහළ නැංවීම සඳහා SSG වැඩසටහන ප්‍රධාන කාර්යභාරයක් ඉටු කරනු ඇත. සමාන රැකියා අවස්ථා වැඩි කිරීම සහ නිවැරදි සහ ආරක්ෂිත රැකියා මාර්ග හා සංක්‍රමණ මාර්ග සහතික කිරීම වෙනුවෙන් කාන්තා නියෝජනය සහ ආපසු පැමිණෙන ශ්‍රමිකයන් ඇතුළත්කර ගැනීම මෙම ව්‍යාපෘතියේ ප්‍රධාන තිරසාර සංවර්ධන ඉලක්ක (SDGs) වේ.

SSG සත්කාරක සහතිකය මගින් SHMA විසින් පහසුකම් සපයනු ලබන සහ ලොව අංක එකේ හෝටල් කළමනාකරණ පාසල වන Écolehôtelière de Lausanne EHL හි වෘත්තීය ඩිප්ලෝමා වැඩසටහන් සඳහා ලියාපදිංචි වීමේ සුදුසුකමක් සැපිරීම ද විශේෂත්වයකි. SHMA සිය VET හරහා EHL වෘත්තීය ඩිප්ලෝමා වැඩසටහන හරහා සූපශාස්ත්‍ර, ආහාර සහ බීම සහ හෝටල් මෙහෙයුම්  ආදී ක්ෂේත්‍ර පිළිබඳ ගෝලීය මට්ටමේ අධ්‍යාපනයක් ලබා දෙයි. මීළඟ බඳවා ගැනීම 2023 පෙබරවාරි සහ මාර්තු මාසවලදී සිදු කෙරේ.

Visits: 43