අවින්‍යා පදනම ශ්‍රී ලංකාවේ අධ්‍යාපන ක්ෂේත්‍රයේ ඇති විෂමතා ඉවත් කිරීමට පුහුණු ව්‍යාපෘතියක් හදුන්වා දෙයි

ශ්‍රී ලංකාව පදනම් කරගත් ලාභ නොලබන සංවිධානයක් වන අවින්‍යා පදනම, අඩු වරප්‍රසාදිත සිසුන් සඳහා සාම්ප්‍රදායික නොවන එමෙන්ම දැරිය හැකි වෘත්තීය පුහුණුවක් ලැබෙන දිගුකාලීන උපාය මාර්ගික අධ්‍යාපනික වැඩසටහනක් 2023 ජනවාරි මාසයේදී හඳුන්වා දෙයි.

වෘත්තීය පුහුණු ආයතන 320න් සමන්විත අවින්‍යා ඇකඩමි ජාලයේ පළමුවැන්න සර්වෝදය උසස් අධ්‍යයන ආයතනය සහ එක්ව බන්ඩාරගමදී විවෘත්ත කෙරේ. විශේෂ රැකියා ක්ෂේත්‍රවල ඉල්ලුමට ගැලපෙන ලෙස සමාජීය, තක්ෂණික සහ මෘදු කුසලතා වර්ධනය කිරීම මඟින් විකල්ප වෘත්තීය මාවතක් තෝරාගැනීමට කැමති සාමාන්‍ය පෙළ කඩයිමේ සිසුන් වෙත එමගින් වටිනා රැකියා අවස්ථා විවර කරයි.

“අපගේ අරමුණ වන්නේ සේවා යෝජක වෙළඳපොළ තුළ ඵලදායී ලෙස තරග කිරීමට සහ වටිනා වෘත්තීය අනාගතයක් සහතික කිරීමට උපකාර වන සර්ව සම්පූර්ණ ඉගෙනුම් අත්දැකීමක් සමඟින් තෝරාගත් වෘත්තීය ක්ෂේත්‍රවලට සිසුන්ට මඟ පෙන්වීම සහ සහාය දැක්වීමයි. සාමාන්‍ය පෙළ කඩයිමේ සිසුන්ට උසස් පෙළ හැදෑරීමට එමගින් විකල්ප මාර්ගයක් පාදා දෙන අතර ඔවුන් තම වෘත්තීය පාඨමලාව අවසන් කළ පසු සෘජුවම රැකියා සඳහා යොමු විය හැකි හෝ වැඩිදුර අධ්‍යයන කටයුතු කරගෙන යාමට හැකි විකල්ප මාර්ග සපයා දෙන්නෙමු” යැයි අවින්‍යා පදනමේ නිර්මාතෘ සහ සභාපති ආචාර්ය සංජීව වීරවර්ණ මහතා පැවසීය.

අවින්‍යා වෘත්තීය විෂය මාලාව සහ ඉගෙනුම් ආකෘතිය පිළිබඳව අදහස් දක්වමින් බණ්ඩාරගම අවින්‍යා ඇකඩමියේ ප්‍රධාන පාර්ශවකරු වන සර්වෝදය උසස් අධ්‍යයන ආයතනයේ සභාපති සහ අවින්‍යා පදනමේ අධ්‍යක්ෂ මණ්ඩල සාමාජික වෛද්‍ය වින්යා ආරියරත්න මහතා මෙසේ සඳහන් කළේය.

‘‘අවින්‍යා පදනමේ වෘත්තීය පුහුණුව හුදෙක් රැකියාවකට වෘත්තිකයෙක් සූදානම් කිරීමක් පමණක් නොවේ. සංස්කෘතික පුරවැසියකු ලෝකයට දායාද කිරීමත් අවින්‍යා පාඨමාලාවට ඇතුළත්. අනෙකාට ගරු කරන, සාධාරණ සමාජයක් අගයන, සොබාදහමේ වටිනකම ගැන විමසන, බලශක්තිය ඉතිරි කරන සහ නාස්තිය අවම කරන වෘත්තිකයකු බලගැන්වීමත් අවින්‍යා පඨමාලාවට අයත්.’

භෞතික සංවර්ධනය සහ ආධ්‍යාත්මික සංවර්ධනය නැතහොත් ගත සිත ගැන සමබරව හිතන පිරිපුන් වෘත්තිකයකු බිහි කිරීමට හැකි වන පරිදි අවින්‍යා පාඨමාලා සැකසෙන බවද වෛද්‍ය වින්යා ආරියරත්න මහතා අවධාරණය කරයි.

‘වසංගතය සහ ආර්ථික කඩාවැටීම නිසා ඇති වූ අර්බුදවලින් ශ්‍රී ලංකාවේ අධ්‍යාපන ක්‍රමය යථා තත්ත්වයට පත්කර ගැනීමට අරගල කරන මොහොතක, අවින්‍යා පදනම අඩු වරප්‍රසාද සහිත සිසුන්ට නැවුම් හුස්මක් ගෙන දෙයි. 21 වැනි සියවසේ කුසලතා සහ ඉංග්‍රීසි මාධ්‍ය මත පදනම් වූ නවීන අධ්‍යාපනික ක්‍රම භාවිතා කරමින් වෘත්තීය හැකියාව කේන්ද්‍ර කරගත්, වෘත්තීය අධ්‍යාපනය සහ පුහුණුව සඳහා අවස්ථා ලබා දීම අනාගත පරම්පරාවට ලැබෙන අනගි අවස්ථාවක්.’ යැයි අවින්‍යා පදනමේ සාමාජිකයින් හය දෙනාගෙන් එක් අයෙකු වන අධ්‍යාපනඥ ආචාර්ය තාරා ද මෙල් මහත්මිය පැවසුවාය.

අධ්‍යාපනඥයින් සහ කර්මාන්ත ක්ෂේත්‍රයේ වෘතිකයන් විසින් වසර තුනක් වන අවින්‍යා වෘත්තීය පාඨමාලාව මෙහෙයවනු ලබයි. මාස 6ක Avinya Empower වැඩසටහනින් වෘත්තීය පුණුව ආරම්භ වෙයි. තාක්ෂණික විශේෂඥතාව මෙන්ම පුහුණු කිරීමට, උපදේශනයට සහ වෘත්තීය කුසලතාවලින් සමන්විත සිසුන් අලුත් ලෝකයේ රැකියා සඳහා සූදානම් කරනු ඇත. සවිබල ගැන්වීමේ වැඩසටහනින් ඉංග්‍රීසි භාෂාව පිළිබඳ දැනුම, ඵලදායී සන්නිවේදන කුසලතාව, ඩිජිටල් සාක්ෂරතාව, විශ්ලේෂණාත්මක තර්කන හැකියාව, නිර්මාණාත්මක චින්තනය, නායකත්ව කුසලතාව, ව්‍යසායකත්ව නැඹුරුව, ව්‍යාපෘති පාදක ඉගෙනුම යන අංශ වර්ධනය කිරීම මඟින් වර්තමාන වෙළඳපොළේ තරගකාරී වෘත්තිකයකු සඳහා මඟ පාදයි. විසිඑක් වැනි සියවසට අවශ්‍ය කරන කුසලතා වර්ධනයට එයින් අවස්ථාව ලැබෙනු ඇත.

වෘත්තීය පුහුණුවට අදාළව ආයතනික පුහුණුවට සිසුන් යොමු කිරීමට ද අවින්‍යා පදනම පියවර ගනී. පුහුණුව අවසානයේ රැකියාව සොයාගැනීමටත් මඟ පෙන්වයි. තමන් පුණුව ලබන ඇකඩමියේ විවිධ කාර්යයන්හි නිරතවීමට සියලු සිසුන් හට අවස්ථාව ලැබෙන අතර ඒ වෙනුවෙන් දීමනාවක්ද හිමි වෙයි.

අවින්‍යා ඇකඩමියට ඇතුළත් වන සිසුන් හට ගෙවීමක් කිරීමට සිදුවේ. කෙසේ වෙතත් පවුලේ ආදායම් මට්ටම සලකා බැලීමෙන් අනතුරුව පාඨමාලාව සඳහා ගෙවීමට හැකියාව නැති සිසුන් හට මූල්‍ය අනුග්‍රහයක් පදනම මඟින් ලබා දෙනු ඇත. වරප්‍රසාද අඩු සිසුන් හට උසස් අධ්‍යාපනය සඳහා සමාන අවස්ථා සහතික කිරීම එහි අරමුණයි. මේ සඳහා මූලික අරමුදල් වීරවර්ණ පදනම මඟින් සපයා දෙයි. ඇකඩමි ජාලය ගොඩනැඟීමට සහ ශිෂ්‍ය ගාස්තු පියවීමට අව්‍යශ්‍ය අරමුදල් රැස්කර ගැනීම සඳහා අවින්‍යා පදනම පරිත්‍යාගශීලීන් සමඟ කටයුතු කරනු ඇත.

සෑම වසරකම වයස 17 – 18 අතර පශ්චාත් සාමාන්‍ය පෙළ සිසුන් 120 බැගින් අවින්‍යා ඇකඩමි සඳහා බඳවා ගැනේ. සිසුන් සවිබල ගැන්වෙන Avinya Empower වැඩසටහනට පසු තෝරාගත් වෘත්තීය අධ්‍යයන ක්ෂේත්‍රයක පුළුල් අධ්‍යාපන වැඩසටහනකට යොමු කෙරේ. ඒ සමඟ අත්‍යවශ්‍ය වෘත්තීය සහ මෘදු කුසලතා ඉගෙනීම අඛණ්ඩව වැඩි දියුණු කෙරේ. තොරතුරු තාක්ෂණය, සත්කාරක සහ සෞඛ්‍ය සේවා පිළිබඳ වෘත්තීය පාඨමාලා බණ්ඩාරගම අවින්‍යා ඇකඩමිය හඳුන්වා දෙයි. ඇතැම් පුහුණු අවස්ථා හවුල්කාරී ආයතන සමඟ එක්ව ලබා දෙන අතර අවශ්‍ය පුහුණුවීම් ඇකඩමියේදී ද ලබා දෙයි.

අවින්‍යා ඇකඩමි ජාලය මුළුමනින්ම ඩිජිටල් ක්‍රමයට ක්‍රියත්මක වන අතර මධ්‍යගත පාලනය පදනම මඟින් පවත්වාගෙන යයි. එක් එක් ඇකඩමියට අදාළව සැලසුම් සම්පාදනය විවෘත්ත සහ සහයෝගී අවකාශය පිළිබඳ අද්විතීය සංකල්පය මත පදනම් වෙයි. එමඟින් නිර්මාණශීලී බව දිරිගැන්වෙන ඉගෙනුම් පරිසරයක් ලබා දෙනු ඇත. සිසුන් වැඩි පිරිසකට අධ්‍යාපන අවස්ථා ලබා දීමත් ඒ සඳහා ඕනෑම අයකු දිරිමත් කිරීමත් අවින්‍යා පදනමේ අරමුණ බැවින් සියලු වැඩසටහන් සහ සැලසුම්, විෂයමාලා සහ මූලාශ්‍ර කේතය ශ්‍රී ලංකාවේ හෝ වෙනත් ඕනෑම තැනක අය සඳහා නිදහසේ භාවිත කිරීමට ඉඩ ලබා දෙයි.

අවින්‍යා ඈකඩමි වැඩසටහන් සහ පරිපාලන මෙහෙයුම් විවිධ ක්ෂේත්‍රවල වෘත්තීය පලපුරුද්ද ඇති විශේෂඥයින් කණ්ඩායමක් විසින් කළමණාකරණය කෙරේ. අංජු මෝසස් (විධායක අධ්‍යක්ෂ), සමිස අබේසිංහ (ප්‍රධාන තාක්ෂණ නිලධාරි), නිහාරා නානායක්කාර (මෙහෙයුම් ප්‍රධානී), ලක්ෂමන් පියසේන (සන්නිවේදන ප්‍රධානී) සහ ඩිනේෂා සේනාරත්න (බලගැන්වීමේ ප්‍රධානී) ඒ අතර වෙති.

අචාර්ය සංජීව වීරවර්ණ අවින්‍යා පදන්මේ සභාපති සහ අධ්‍යකෂවරයකු වේ. වෛද්‍ය වින්යා ආරියරත්න අධ්‍යකෂ මණ්ඩල සාමාජිකයකු වේ. ආයතනික සංවර්ධනය සහ උපායමාර්ග පිළිබඳ උපදේශක ලෙස ජීවක වීරතුංග කටයුතු කරයි.

අනර්කලී මුණසිංහ, අෂ්රොෆ් ඕමාර්, ආචාර්ය ඉන්ද්‍රජිත් කුමාරස්වාමි, කස්තුරි චෙල්ලරාජා විල්සන්, ආචාර්ය සංජිව වීරවර්ණ සහ වෛද්‍ය තාරා ද මෙල් අවින්‍යා පදනමේ සාමාජිකයෝය.

Visits: 56