ශ්‍රී ලංකාවේ ඇඟළුම් කර්මාන්තය සහ වෘත්තීය සමිති අතර ඓතිහාසික අවබෝධතා ගිවිසුමකට අත්සන් තබයි

ශ‍්‍රී ලංකාවේ ඇඟළුම් ක්ෂේත‍්‍රය සහ ඊට අදාල වෘත්තීය සමිති එක්ව වසංගත වැළැක්වීම පිළිබඳ අඛණ්ඩ සුපරීක්ෂාකාරිත්වය පවත්වා ගැනීමට අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් වැදගත් වන ගැටලූ සාකච්ඡුා කිරීමට සහ දුක්ගැනවිලි විසඳීමට ඒකාබද්ධව සහභාගී වීම උදෙසා ව්‍යාපාර අයිතිකරුවන් සහ සේවකයින් එක්ව කටයුතු කිරීම සහතික කරන ඓතිහාසික ගිවිසුමකට පසුගියදා අත්සන් තැබීය.

සිය මානව සම්පත් භාවිතයන් අඛණ්ඩව ඉහළ නැංවීමට සහ කොවිඞ්-19 වසංගතයෙන් සේවකයින් ආරක්ෂා කිරීමට කර්මාන්තයේ ප‍්‍රයත්නයේ ප‍්‍රධාන සන්ධිස්ථානයක් ලෙස ඒකාබද්ධ ඇඟළුම් සංගම් සංසදය (JAAF) සහ වෘත්තිය සමිති සාමූහිකය අතර අවබෝධතා ගිවිසුමක් (MoU) අත්සන් කරන ලදී.

JAAF යනු ශ‍්‍රී ලංකාවේ ඇඟළුම් කර්මාන්තයේ ප‍්‍රමුඛතම සංවිධානය වන අතර වෘත්තිය සමිති සාමූහිකය මෙම අංශයේ ප‍්‍රමුඛතම වෘත්තීය සමිති තුනකින් සමන්විත වේ. එනම් නිදහස් වෙළඳ කලාප සහ පොදු සේවා සේවක සංගමය, ශ‍්‍රී ලංකා නිදහස් සේවක සංගමය සහ නාවිකයන්ගේ ජාතික සංගමය යි.

අවබෝධතා ගිවිසුමට අනුව පිළිගත් වෘත්තීය සමිතිවලට තම සාමාජිකයන්ව කම්හල් ද්විපාර්ශ්වික සෞඛ්‍ය කමිටුවලට නම් කළ හැකිය. ශ‍්‍රී ලංකා සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය විසින් නිකුත් කරන ලද මාර්ගෝපදේශ සෑම නිෂ්පාදන කම්හලකම දැඩි ලෙස පිළිපැදිය යුතු බවට මෙම කමිටු සහතික කරයි.

ඊට අමතරව, JAAF සහ වෘත්තීය සමිති පාර්ශ්වීය ආරවුල් විසඳීමේ යාන්ත‍්‍රණයක් ස්ථාපිත කරනු ඇත, විනිවිදභාවයෙන් යුතුව සේවක දුක්ගැනවිලි සහයෝගීව විසඳීම සඳහා වෘත්තීය සමිති විසින් මතු කරන  ඕනෑම දුක්ගැනවිල්ලක් සමාලෝචනයට JAAF හි විධායක කමිටුව සහ වෘත්තීය සමිති එකතුව වෙත යොමු කරනු ලැබේ. JAAF සහ අදාළ සංගමය එම කාල සීමාව දීර්ඝ කිරීමට අන්‍යෝන්‍ය වශයෙන් එකඟ නොවන්නේ නම් සෑම වලංගු පැමිණිල්ලක්ම සාකච්ඡුා කර මාසයක කාලයක් තුළ ගැටළුව විසඳනු ඇත.

අවබෝධතා ගිවිසුම මගින් සේවකයින්ගේ එකාත්මික වීමේ නිදහස සහ ඔවුන්ගේ අයිතීන් වෙනුවෙන් හඩ නැගීමට ඇති හැකියාව (collective bargaining) සහතික කරනු ඇත.

තවත් වැදගත් පියවරක් ලෙස, JAAF සහ වෘත්තිය සමිති සාමූහිකය දෙවන ගිවිසුමකට අත්සන් තැබූ අතර සියලූ පාර්ශවකරුවන්ට වසංගතයේ ඍණාත්මක බලපෑම කළමනාකරණය කිරීමට සහ සම්බන්ධීකරණය කිරීමට සේවායෝජකයින් සහ වෘත්තීය සමිති සහයෝගීව කටයුතු කරන ආකාරය දක්වයි. වසංගතය නිර්මාණය කළ හැකි ගැටළු සහ අභියෝග හඳුනාගෙන ඇත.

”සේවා යෝජකයින් සහ වෘත්තීය සමිති අතර සහයෝගීතාවය ශ‍්‍රී ලංකාවේ මානව සම්පත් භාවිතයන් බොහෝ ක්ෂේත‍්‍රයේ සම වයසේ මිතුරන්ට වඩා ඉහළ නැංවීමට සහ වසංගතයෙන් පසුව ව්‍යාපාරික අඛණ්ඩ පැවැත්ම සහතික කිරීමට තීරණාත්මක වී ඇත.’’ යනුවෙන් JAAF මහලේකම් ටියුලි කුරේ පැවසුවේය. ‘’සේවකයන්ගේ ආරක්ෂාව සහ ඔවුන්ගේ යහපැවැත්ම කර්මාන්තයේ සහ වෘත්තීය සමිති දෙකෙහිම ප‍්‍රමුඛතාවයකි. අපගේ අවශ්‍යතා දැඩි ලෙස පෙලගැසී තිබෙනවා. මෙම ගිවිසුම් අපගේ සහයෝගීතාවය විධිමත් කරන අතර තවදුරටත් සහයෝගීතාවය සඳහා පදනම දමනු ඇති අතර එමඟින් අපගේ සේවකයින්ට ප‍්‍රතිලාභ ලැබෙනවා.’’

”වෘත්තිය සමිති සාමූහිකය පිහිටුවා ඇති සංවිධාන ඇඟළුම් අංශයේ සේවකයින්ගේ සෞඛ්‍යය, යහපැවැත්ම සහ අයිතිවාසිකම් තහවුරු කිරීම සඳහා ඔවුන්ගේ ශක්තිමත් සහ තිරසාර කැපවීම පෙන්නුම් කලා.’’ යනුවෙන් ශ‍්‍රී ලංකා නිදහස් සේවක සංගමයේ ප‍්‍රධාන ලේකම් ලෙස්ලි දේවේන්ද්‍ර මහතා පැවසුවේය. ‘’සේවකයින්ට අත්‍යවශ්‍ය වැදගත් කාරණා සම්බන්ධයෙන් තීරණ ගැනීමේ ක‍්‍රියාවලියේදී නියෝජනය කිරීමට සහ දුක්ගැනවිලි හැසිරවීමේ විනිවිදභාවය වැඩි කිරීමට මග පාදන මෙම ගිවිසුම අපි සාදරයෙන් පිළිගන්නවා. මේ සම්බන්ධයෙන් සේවා යෝජකයන් සමඟ සහයෝගයෙන් කටයුතු කිරීමට අපි බලාපොරොත්තු වෙනවා.’’

මෙම හවුල්කාරිත්වය විසින් ‘Better Work’ වැඩසටහන ඉහළින් අගය කරන ලදී. මෙම වැඩසටහන ජාත්‍යන්තර කම්කරු සංවිධානය (ILO) සහ ජාත්‍යන්තර මූල්‍ය සංස්ථාව (IFC) අතර සහයෝගී ප‍්‍රයත්නයක් වන අතර රජයේ හවුල්කරුවන්, සේවා යෝජකයින් සහ වෘත්තීය සමිතිවල සහාය ඇත.

ව්‍යවසායන්හි ආර්ථික ක‍්‍රියාකාරීත්වය සහ තරගකාරීත්වය වැඩිදියුණු කිරීම, ස්ත‍්‍රී පුරුෂ සමාජභාවය, වෘත්තීය සුරක්ෂිතතාව සහ සෞඛ්‍යය (OSH) හරහා සේවා ස්ථාන සහයෝගීතාවය ආවරණය කිරීම සහ පොදු අවශ්‍යතා ඉදිරියට ගෙන යාම මෙන්ම විශේෂයෙන් වසංගතයෙන් පැන නගින අභියෝග සම්බන්ධ ගැටළු විසඳීමට එය දායක වේ.

Visits: 254