කොමර්ෂල් බැංකුව 10 වන වරටත් ෆයිනෑන්ස්ඒෂියාහිදී ‘ශ්‍රී ලංකාවේ හොඳම බැංකුව’ ලෙස නම් වෙයි

ගෝලීය සහ කළාපීය බැංකු ක්ෂේත‍්‍රයේ දැවැන්තයින් එම රටවල හොඳම දේශීය බැංකු ලෙස සම්මානයට පාත‍්‍ර කරමින් පැවැත්වූ 2021 ෆයිනෑන්ස්ඒෂියා සම්මාන ප‍්‍රදානෝත්සවයේදී කොමර්ෂල් බැංකුව ‘ශ‍්‍රී ලංකාවේ හොඳම බැංකුව’ යන සම්මානය නැවත වතාවක් දිනාගන්නා ලදී.

ආසියාවේ මූල්‍ය සේවා කර්මාන්තය වෙනුවෙන් ඉතාමත් ජනප‍්‍රිය සහ වඩාත් විශ්වාසදායක සම්මාන මාලාවක් පිරිනැමීම වෙනුවෙන් කීර්තියක් දිනා තිබෙන ෆයිනෑන්ස්ඒෂියා වෙතින් කොමර්ෂල් බැංකුව මෙම සම්මානය දිනාගත් 10 වන අවස්ථාව මෙය වේ.

කොමර්ෂල් බැංකුව මෙවර මෙම සම්මානය දිනාගත්තේ චීනයේ ICBC, සිංගප්පූරුවේ DBS, දකුණු කොරියාවේ ෂින්හන් බැංකුව, හොංකොං හි, බෑන්ක් ඔෆ් චයිනා, තායිවානයේ CTBC, ඉන්දියාවේ HDFC බැංකුව, පාකිස්තානයේ MCB බැංකුව, බංග්ලාදේශයේ ද සිටි බැංකුව, මැලේසියාවේ පබ්ලික් බැංකුව, ඉන්දුනීසියාවේ බෑන්ක් සෙන්ට‍්‍රල් ඒෂියා, තායිලන්තයේ කේබෑන්ක්, වියට්නාමයේ Techcombank, පිලිපීනයේ BDO යුනිබෑන්ක් යන ජාත්‍යන්තරව කීර්තියක් දිනා තිබෙන බැංකු සමග එකම තලයක වර්ගීකරණයක් දිනාගනිමිනි.

‘මෙම සම්මානය දස වතාවක්ම දිනාගැනීමට හැකිවීම පිළිබඳව අපි අතිශයින්ම සතුටු වෙනවා. අපගේ මතකයේ තිබෙන අසීරුම වසරක අපගේ කාර්ය සාධනය පිළිබඳව ගැඹුරු විශ්ලේෂණයක් කිරීමෙන් පසුව අපිට මේ සම්මානය ලබාදීම එම සතුටට හේතුවයි,’ යනුවෙන් මෙම සම්මානය දිනා ගැනීම පිළිබඳව අදහස් දක්වමින් කොමර්ෂල් බැංකුවේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ, එස්. රෙන්ගනාදන් මහතා පැවසීය. ‘මේ වසරේ සම්මාන ලබාදීමේදී තිරසාර දර්ශක වගේම කොවිඞ්-19 වසංගතය වෙනුවෙන් අපි සිදුකළ කාර්ය භාරය පිළිබඳවත් අගයා තිබීම අපිට තව තවත් දිරිය ලබාදුන්නා.’ 

‘ෆයිනෑන්ස් ඒෂියා’ සම්මානය ලබාදීම සඳහා බැංකුවල කාර්ය සාධනය, වසරේ ප‍්‍රධාන වැඩසටහන්, ලාභය ඇතුළු මූල්‍ය ප‍්‍රතිඵල, අක‍්‍රීය ණය අනුපාතය, අලාභ සඳහා මූල්‍ය ප‍්‍රතිපාදන වෙන්කිරීම්, කොටසකට අදාළ ලාභය, ප‍්‍රාග්ධන ප‍්‍රමාණත්ව අනුපාත, සමස්ත වත්කම්, ණය, තැන්පතු සහ ශාඛා ජාලය, දැක්ම සහ දිගුකාලීන උපාය මාර්ගය සලකා බලනු ලබයි. මීට අමතරව, ළඟම තරඟකරුවා සමග සැසඳීමේදී වෙළඳපොළ තත්ත්වය සහ කොටස් වෙළඳපොළ විශ්ලේෂකයින්ගේ ප‍්‍රතිචාරය යන කරුණුද මෙම සම්මානය ලබාදීම සඳහා සැලකිල්ලට ගනී.

‘ශ‍්‍රී ලංකාවේ හොඳම බැංකුව’ සම්මානය කොමර්ෂල් බැංකුවට ලබාදීම සඳහා 2020 වසරේ බැංකුවේ කාර්ය සාධනය සැලකිල්ලට ගෙන තිබේ. මේ අනුව, වෙළඳපොළ ප‍්‍රාග්ධනීකරණය, දළ ආදායම, බදු වලට පෙර ලාභය, බදු වලට පසු ලාභය, සමස්ත වත්කම්, සමස්ත තැන්පතු, දළ ණය, තැන්පතුවල වෙළෙඳපොළ කොටස, ණයවල වෙළෙඳපොළ කොටස සහ CASA අනුපාතය මෙහිදී සැලකිල්ලට ගෙන ඇත.

Visits: 111