පෝර්ට් සිටි රු. මිලියන 20 කට අධික වටිනාකමකින් යුත් PCR උපකරණ හා පරීක්ෂණ කට්ටල පරිත්‍යාග කරයි

කොළඹ වරාය නගර ව්‍යපෘති සමාගම, ශ්‍රී ලංකා රජයට PCR යන්ත්‍රයක් හා පරීක්ෂණ කට්ටල 5,000 ක් ප්‍රදානය කිරීමට ඊයේ දින කටයුතු කළ බව පවසයි. මෙම පරිත්‍යාගයේ මුළු වටිනාකම රු. මිලියන 20 ඉක්මවා තිබේ.

සී.එච්.ඊ.සී පෝර්ට් සිටි කොළඹ සමාගමේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ Jiang Houliang මහතා වෙනුවෙන් එම සමාගමේ සහකාර කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ Yue Yeqing මහතා විසින් අදාළ උපකරණ හා පරීක්ෂණ කට්ටල තොගය, ආර්ථික පුනර්ජීවනය හා දරිද්‍රතාව තුරන් කිරීම සඳහා ජනාධිපති කාර්ය සාධක බලකායේ සභාපති ගරු බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා වෙත භාරදෙන ලදි.

මෙම අවස්ථාවට ප්‍රාථමික සෞඛ්‍ය සේවා, වසංගත රෝග හා කොවිඩ් රෝග පාලන කටයුතු රාජ්‍ය අමාත්‍ය සුදර්ශනී ප්‍රනාන්දුපුල්ලේ, ඖෂධ නිෂ්පාදනය, සැපයීම හා නියාමන රාජ්‍ය අමාත්‍ය චන්න ජයසුමන, දහම් පාසල්, පිරිවෙන් හා භික්ෂු අධ්‍යාපන රාජ්‍ය අමාත්‍ය විජිත බේරුගොඩ, ප්‍රාථමික සෞඛ්‍ය සේවා, වසංගත රෝග හා කොවිඩ් රෝග පාලන කටයුතු අමාත්‍යංශයේ ලේකම් වෛද්‍ය අමල් හර්ෂ ද සිල්වා, කොළඹ වරාය නගර සංවර්ධන ව්‍යපෘතියේ විධායක ව්‍යපෘති කළමනාකරණ අධ්‍යක්ෂ රාජා එදිරිසූරිය, එහි අධ්‍යක්ෂිකා (විකුණුම් හා අලෙවි) යමුනා ජයරත්න සහ මහජන සම්බන්ධතා ප්‍රධානී කස්සප සෙනරත් යන මහත්ම මහත්මීහු එක්වූහ.

මෙම කාලෝචිත පරිත්‍යාගය අගය කළ බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා, අදාළ PCR යන්ත්‍රය සහ පරීක්ෂණ කට්ටල වහාම භාවිතයට ගැනීම සඳහා ප්‍රාථමික සෞඛ්‍ය සේවා, වසංගත රෝග හා කොවිඩ් රෝග පාලන කටයුතු රාජ්‍ය අමාත්‍යාංශය වෙත භාරදුන්නේ ය. එම PCR යන්ත්‍රය මුලින් ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ ස්ථාපිත කරන බවත්, එමගින් එම දිස්ත්‍රික්කයේ දෛනිකව සිදුකරන පරීක්ෂණ සංඛ්‍යාව වැඩි කළ හැකිවනු ඇති බවත් සුදර්ශනී ප්‍රනාන්දුපුල්ලේ මහත්මිය පැවසුවා ය.

ලෝක සෞඛ්‍ය සංවිධානයේ නිර්දේශ පරිදි සියලුම රටවැසියන්ට එන්නත ලබාදී ශ්‍රී ලංකාව දකුණු ආසියාවේ COVID-19 රෝගය තුරන් කළ පළමු රට බවට පත්කිරීමට රජය බලාපොරොත්තු වන බවද බැසිල් රාජපක්ෂ මහතා මෙහිදී පැවසී ය.

පසුගිය මාස කිහිපය තුළ අවස්ථා කිහිපයකදී මෙරට බලධාරීන් වෙත ආරක්ෂක උපාංග පරිත්‍යාග කිරීමට පෝර්ට් සිටි කටයුතු කළේ ය. මේ අතරට ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර රෝහලට මුඛ ආවරණ 10,000 ක් පරිත්‍යාග කිරීම, ශ්‍රී ලංකා රේගුවට මුඛ ආවරණ 2,000 ක් පරිත්‍යාග කිරීම සහ කොළඹ මැනිං තොග වෙළඳපොළ, ශ්‍රී ලංකා පොලීසිය, කළුතර නාගොඩ රෝහල, තොරතුරු තාක්ෂණ දෙපාර්තමේන්තුව සහ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශය වෙත රු. මිලියන 6 කට අධික වටිනාකමකින් යුත් පරිත්‍යාගයන් සිදුකිරීම ඇතුළත් වේ.

එමෙන්ම 2020 නොවැම්බර් මාසයේදී, ශ්‍රී ලංකාවේ COVID-19 රෝග මර්දන උත්සාහයන්ට ලබාදෙන තවත් සහයෝගයක් වශයෙන්, ශල්‍ය මුඛ ආවරණ 20,000 ක් සෞඛ්‍ය අමාත්‍ය පවිත්‍රා වන්නිආරච්චි මහත්විය වෙත භාරදීමටද කොළඹ වරාය නගර ව්‍යපෘති සමාගම පියවර ගත්තේ ය. මෙම පරිත්‍යාග අගය කළ සෞඛ්‍ය අමාත්‍යතුමිය, රටට දැඩි ලෙස අවශ්‍ය වී ඇති PCR උපකරණ හා පරීක්ෂණ කට්ටලද ලබාදෙන ලෙස ඉල්ලීමක් කළා ය. මෙම ඉල්ලීම ඉටුකරන බවට ප්‍රතිඥා දුන් පෝර්ට් සිටි කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂවරයා, මාස කිහිපයක් තුළ එම ප්‍රතිඥාව ඉටු කරමින්, 2021 පෙබරවාරි මාසය වන විට මෙලෙස PCR උපකරණ හා පරීක්ෂණ කට්ටල එකතුවක් පරිත්‍යාග කිරීමට කටයුතු කළේ ය.

Visits: 41