තිරසාර සංවර්ධන ඉලක්ක සහතික කිරීම උදෙසා South Asia Textiles උපරිමයෙන් කැපවෙයි

රෙදිපිළි නිෂ්පාදනයේ ප‍්‍රමුඛ සමාගමක් වන හේලීස් ෆැබ්රික් පීඑල්සී හි අනුබද්ධිත සමාගමක් වන South Asia Textiles සිය මව් සමාගම අනුව යමින් තිරසාරත්වය කරා යන ගමනේදී හරිතාගාර වායු (GHG) විමෝචනය අවම කිරීමට සහ ගෝලීය උෂ්ණත්වය සෙල්සියස් අංශක 1.5°C කට සීමා කිරීම සඳහා ගෝලීය SBTi (Science Based Targets initiative) වෙනුවෙන් කැපවී ඇතැයි ප්‍රකාශ කරයි.

අනාගත පරපුරට හරිතවත් පරිසරක් දායාද කිරීමේ අරමුණින් හරිතාගාර වායු (GHG) විමෝචනය අවම කිරීමට සහ ගෝලීය උෂ්ණත්වය සෙල්සියස් අංශක 1.5°C කට සීමා කිරීම සඳහා ගෝලීය SBTi වෙනුවෙන් කැපවූ ශ්‍රී ලංකාවේ පළමු රෙදිපිළි නිෂ්පාදන සමාගම හේලීස් ෆැබ්රික් වන අතර South Asia Textiles එහි දෙවන ස්ථානයට පත්ව සිටියි. සමස්තයක් ලෙස SAT ප‍්‍රධාන ගෝලීය සංගතයන්හි දියුණුවන ලැයිස්තුවට ඇතුලත් වන්නා වූ නිෂ්පාදකයින් පස් දෙනාගෙන් දෙදෙනෙකි.

Hayleys PLC එක්සත් ජාතීන්ගේ තිරසාර සංවර්ධන ඉලක්ක (UNSDGs) වෙත ලගා වීම සඳහා හේලීස් සමූහයට අදාල සෑම අංශයක්ම මෙම හේලීස් Lifecode ක‍්‍රියාත්මක කිරීම උදෙසා බලගන්වයි. ඒ හරහා ESG ඉලක්ක සහ වටිනාකම් නිර්මාණය කරයි. හේලීස් Lifecode හි පාරිසරික, සමාජීය සහ පාලන (ESG) ප‍්‍රතිපත්ති කළමනාකරණය කිරීම සඳහා වූ සමූහ ව්‍යාපාරයේ ප‍්‍රවේශය, එහි දිගුකාලීන සැලැස්ම, ESG පාලනය සහ අවදානම් කළමනාකරණය පිළිබඳ සවිස්තරාත්මක හෙළිදරව් කිරීම් ඇතුළත් වේ.

”අපගේ මව් සමාගම වන Hayleys PLC විසින් Hayleys Lifecode දියත් කිරීමත් සමඟම අපගේ සමාගමේ අවශ්‍යතා වලට සරිලන අපගේම සැලසුමක් හඳුන්වා දුන්නා. SBTi සඳහා වන අපගේ කැපවීමට සමගාමීව තිරසාරත්වය සඳහා ඇති ඉල්ලූමට සරිලන නිෂ්පාදන සැපයීම තුළින් අප ඉහළ වාසි අත්කරගෙන තියෙනවා.’’ යනුවෙන් South Asia Textiles සහ Hayleys Fabric කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ/ප‍්‍රධාන විධායක නිලධාරී රොහාන් ගුණතිලක මහතා පැවසුවේය.

SAT විසින් තම පාරිසරික තිරසාරභාවය සහ සේවක සෞඛ්‍ය සහ ආරක්ෂිත පද්ධති ගෝලීය හොඳම භාවිතයන් හා සමගාමීව ඉහළ නැංවීම වෙනුවෙන් ISO 14001 සහ ISO 45001 සහතිකයන් ද මෑතකදී ලබා ගන්නා ලදී.

මෙම සහතික කිරීම් අනුගමනය කිරීමේදී සමාගම එහි අපජල පවිත‍්‍රාගාරය වැඩිදියුණු කිරීම සඳහා උසස් තත්වයේ ජල පෙරීමේ ඒකකයක් ස්ථාපනය කිරීම ඇතුළුව සැලකිය යුතු ආයෝජනයක් කළේය. එපමණක් නොව EHS ප්‍රොටෝකෝල සහ සම්මත මෙහෙයුම් ක‍්‍රියා පටිපාටි (SOPs) යාවත්කාලීන කිරීම, වැඩිදියුණු කිරීම, පුළුල් පුහුණු සහ දැනුවත් කිරීමේ සැසි පැවැත්වීම සඳහා සමාගම විසින් සියලූම දෙපාර්තමේන්තු නියෝජනය කරමින් පරිසරය, සෞඛ්‍ය සහ ආරක්ෂාව (EHS) කණ්ඩායම් පිහිටුවා ගන්නා ලදී.

1992 දී බ‍්‍රසීලයේ රියෝද ජැනෙයිරෝ නගරයේ පැවති මිහිකත සමුළුවේ දී තිරසාර සංවර්ධනයේ අවශ්‍යතාව අවධාරණය කරනු ලැබූ අතර ඒ සඳහා ආර්ථික, සමාජයීය සහ පාරිසරික අංශ අතර සමබරතාව ආරක්ෂා වන ආකාරයට සංවර්ධන ක‍්‍රියාවලිය සිදුවිය යුතු බව පෙන්වා දී ඇත. එලෙස හරිතවත් පරිසරයක් වෙනුවෙන් වූ කැපවීම සහ හරිතවත් අනාගතයක් වෙනුවෙන් වූ ඉලක්ක වෙත ලඟා වීම උදෙසා ඇති සැලැස්ම අවධාරණය කරමින් නිෂ්පාදන ක‍්‍රියාවලියෙහි සෑම අදියරකදීම තිරසාර සංවර්ධන උපායමාර්ග අනුගමනය කරන South Asia Textiles ඇතුළු Hayleys PLC වෙත රටක් ලෙස අප ස්තූතිවන්ත විය යුතුය.

Views: 62