ශ්‍රී ලාංකේය ඇඟළුම් ක්ෂේත්‍රයට සහය වීමට නව දැක්මක් අවශ්‍යයි – JAAF සභාපති ඒ. සුකුමාරන්

2022 දී යා යුතු ගමන් මඟ තරමක් කටුක විය හැකි බවත්, එය ජයගැනීම සඳහා ඇඟළුම් කර්මාන්තයට සියල්ලන්ගේම සහයෝගය අවශ්‍යව පවතින බව ඒකාබද්ධ ඇඟළුම් සංගම් සංසදයේ (JAAF) සභාපති ඒ. සුකුමාරන් මහතා පවසයි.

දේශීයව මෙන්ම ගෝලීයවත් ඇඟලුම් කර්මාන්තය වර්තමානයේදී සහ අනාගතේයදී මුහුණ දෙන අභියෝග පිළිබඳව සිය අදහස් ඉදිරිපත් කරමින් සුකුමාරන් මහතා මේ බව සඳහන් කරයි.

දශක තුනකට පෙර විලාසිතා කර්මාන්තය තුළින් සිය වෘත්තීය ජීවිතය ආරම්භ කළ ඒ මහතා, ස්ටාර් ගාමන්ට් සමූහයේ කළමනාකාර අධ්‍යක්ෂ ලෙස කටයුතු කරයි. ශ‍්‍රී ලංකා වරලත් ගණකාධිකාරී ආයතනයේ සාමාජිකයෙකු ද වන ඔහු එක්සත් රාජධානියේ කළමනාකරණ ගණකාධිකාරීවරුන්ගේ වරලත් ආයතනයේ ද සාමාජිකයෙකි.

තවත් අර්බුදකාරී වසරකට එළෙඹ තිබියදීත් ශ‍්‍රී ලාංකේය ඇඟළුම් කර්මාන්තය 2021 දී කැපී පෙනෙන ඔරොත්තු දීමේ හැකියාවක් පෙන්නුම් කර ඇති අතර පසුගිය වසර තුළ අප ලබා ඇති ප‍්‍රගතිය 2022 දී වඩාත් තීව‍්‍ර වන අභියෝගවලට මුහුණ දීම සඳහා සමස්ත ක්ෂේත‍්‍රය වඩාත් ශක්තිමත් ස්ථානයකට ගෙන ගොස් ඇති බව අපි විශ්වාස කරමු.

2021 සිට දත්ත සමාලෝචනය කිරීම සහ කර්මාන්තයේ සමාගම් විසින් ගෙන ඇති ක‍්‍රියාමාර්ග පෙන්නුම් කරන්නේ කර්මාන්තය සමතුලිත වන්නේ කෙසේද යන්නයි.

Covid-19 වසංගතයේ දෙවන සහ තුන්වන රැල්ල හේතුවෙන් ශ‍්‍රී ලංකාවට සහ ලෝකයේ සෙසු රටවලට මුහුණ දීමට සිදු වූ පෙර නොවූ විරූ තරම් අර්බුදකාරී ආර්ථික තත්වයන් හේතුවෙන් 2022 සඳහා යහපත් බලාපොරොත්තු තබාගෙන ඇත. දැනට පවතින Covid-19 හි වඩාත්ම වේගයෙන් සම්පේ‍්‍රෂණය වන ප‍්‍රභේදය වන Omicron හි මතුවීම හෝ එක්සත් ජනපදය, චීනය සහ රුසියාව අතර භූ දේශපාලනික ගැටළු ආදිය උග‍්‍ර වුවහොත් ගෝලීය වෙළෙඳාමට තවදුරටත් බාධා ඇතිවීම නොවැළැක්විය හැකිය.

අපනයන පිළිබඳ සලකා බැලීමේ දී 2019 වසංගතයට පෙර ඇඟළුම් අපනයනය ඩොලර් බිලියන 5.2 ක් වූ අතර එය සියලූම වෙළඳ භාණ්ඩ අපනයනයෙන් සියයට 48 ක් පමණ විය (එය වෙළඳාම සහ බාහිර මූල්‍ය සඳහා තීරණාත්මක දායකත්වයක් සපයයි). 2020 දී, වසංගතයේ පැතිරීම වෙළෙඳාම සහ සංචාරවල දැඩි පහත වැටීමකට හේතුවිය.

ශ‍්‍රී ලංකාවේ ඇඟළුම් අපනයන ද 2020 දී තියුණු ලෙස පහත වැටුණි. ජාතික වශයෙන් බලාත්මක කරන ලද අගුලූ දැමීම් නිෂ්පාදනයට මරු පහරක් වූ අතර ඇණවුම් අවලංගු කිරීම් ද ඉහළ මට්ටමක පැවතුනි. අපනයන ඩොලර් බිලියන 3.93 දක්වා හතරෙන් පංගුවකින් (සියයට 24කට වඩා) පහත වැටුනි. 2021 දී ඇඟළුම් අපනයන සැප්තැම්බර් අග වන විට සියයට 21.5 කින් ඩොලර් බිලියන 3.54 දක්වා ඉහළ ගියේය. ඔවුන් ඉලක්කගත ඩොලර් බිලියන 5.1 ට මඳක් අඩු වනු ඇත.

රජයේ සහය ඇතිව සහ අපගේ හමුදාවේ ප‍්‍රවාහන දායකත්වය ඇතිව වේගවත් එන්නත් වැඩසටහනක් මගින් කැපී පෙනෙන ප‍්‍රගතියක් ලබා ගත හැකි විය. ඇඟළුම් කර්මාන්ත සංගම්වල ඉහළම ආයතනයක් වන ශ‍්‍රී ලංකා ඒකාබද්ධ ඇඟළුම් සංගම් සංසදය (JAAFSL) තීරණාත්මක සම්බන්ධීකරණ කාර්යභාරයක් ඉටු කළේය.

ව්‍යාපාර හිමිකරුවන් සඳහා සේවක ආරක්ෂාව ඉහළ ප‍්‍රමුඛතාවයකි. කර්මාන්තශාලා සහ ස්ථාන ද ආරක්ෂිත ප්‍රොටෝකෝලයන්ට අනුකූලවන පරිදි සමාජ දුරස්ථභාවය පවත්වා ගැනීම උදෙසා සේවා පරිශ‍්‍ර නවීකරණය කරන ලදි. එමෙන්ම මුහුණු ආවරණ පැළදීම දැඩි ලෙස නිරීක්ෂණය කළ අතර පුද්ගලික ආරක්ෂාව තහවුරු කිරීමට සහ සේවක හැසිරීම සක‍්‍රීය කිරීමට පියවර ගත්හ. කම්කරු හා සෞඛ්‍ය අමාත්‍යාංශවල නිලධාරීන් විසින් හදිසි පරීක්ෂා කිරීම් සමඟ අනුකූලතාව දැඩි ලෙස ක‍්‍රියාත්මක කරන ලදී.

එහෙත් 2020 සහ 2021 වසංගතය අතරතුර කම්කරුවන්ට වැටුප් නොගෙවන බවටත් ඒ වෙනුවට ඔවුන් දහස් ගණනින් සේවයෙන් ඉවත් කරන බවටත් ව්‍යාපාර හිමියන්ට ව්‍යාජ චෝදනා එල්ල විය. නමුත් සත්‍ය සිදුවීම් දෙස බැලීමේදී මෙම චෝදනා සම්පූර්ණයෙන්ම පදනම් විරහිත විය.

පළමුව රජය සමඟ සහයෝගයෙන් සහ JAAFSL නියෝජනය කරමින් අසනීප නිසා සේවයට පැමිණිය නොහැකි සේවකයින්ට ඔවුන් වැඩට පැමිණියත් නැතත් මසකට රුපියල් 14,500 ක් ගෙවන ලදී. ඔවුන් වැඩ නොකරන විට පවා නීතියෙන් නියම කර ඇති අවම වැටුපට වඩා එය 45% කින් වැඩි ය.

දෙවනුව කලින් සඳහන් කළ පරිදි කඩිනම් එන්නත් වැඩසටහනක් ක‍්‍රියාත්මක කර ක‍්‍රියා කරන ලදී. දැඩි ලෙස බලාත්මක කරන ලද අනිවාර්ය ආරක්ෂක ප්‍රොටෝකෝල සමඟ සේවක ආරක්ෂාව සහතික කරන ලදී. මෙම ප්‍රොටෝකෝල බලාත්මක කිරීම ආපනශාලා සේවකයින් සහ අනෙකුත් සැපයුම්කරුවන් සහ වෙළෙන්දන් වැනි සෘජු නොවන ඇඟළුම් සේවකයින් දක්වා පවා ව්‍යාප්ත විය.

ඇඟළුම් කර්මාන්තයට Covid-19 හි බලපෑම පිළිබඳ කළ එක් වැදගත් අධ්‍යයනයකින් පූර්ව වසංගත ශ‍්‍රම බලකාය දළ වශයෙන් 350,000ක් ලෙස ගණන් බලා ඇත. වසංගතය අතරතුර සමහර පාර්ශවයන් විසින් ප‍්‍රසිද්ධියේ කරන ලද අස් කිරීම් සහ ඉල්ලා අස්වීම් පිළිබඳ වාර්තා සාවද්‍ය බව සනාථ වන්නේ වර්තමානය වන විටද ශ‍්‍රම බලකාය 350,000 ක් වන නිසාවෙනි.

වසංගතය අතරතුර විශාල සමාගම් සහ කුඩා සමාගම් යන දෙකම නව ගැටළු සඳහා විසඳුම් සංවර්ධනය කිරීමට තාක්ෂණය අනුගමනය කළේය. එහිදී විලාසිතා වෙනස්වීම් බොහෝ විට සිදු වේ. එබැවින් ගැනුම්කරුවන්ට ඔවුන් පරීක්ෂා කර නිෂ්පාදනය සඳහා අනුමත කරන සාම්පල අවශ්‍ය වේ. ප‍්‍රවාහනය අඩාල වීම සහ ගුවන් ගමන් සීමා කිරීම නිසා සමහර සමාගම් ගැනුම්කරුවන්ගේ තම නිෂ්පාදන අවශ්‍යතා සඳහා ත‍්‍රිමාණ තාක්ෂණයන් ද භාවිතා කරන ලදී.

එය සැපයුම් අභියෝග ජය ගැනීම සඳහා තාක්ෂණය නව්‍ය ලෙස භාවිතා කළ එක් අවස්ථාවක් පමණි. තවත් බොහෝ අය ශ‍්‍රී ලංකාව නව්‍ය ඇඟළුම් නිෂ්පාදනය සඳහා ගෝලීය කේන්ද්‍රස්ථානයක් කිරීමේ දැක්ම සමඟ පෙළ ගැසී සිටිති. නව්‍ය ඇඟළුම් නිෂ්පාදනය සඳහා ශ‍්‍රී ලංකාව ගෝලීය කේන්ද්‍රස්ථානයක් බවට පත් කිරීමේ දැක්ම සමඟ සමපාත වන තවත් බොහෝ දේ ඇත. ආචාරධාර්මික, පාරිසරික වගකීම් සහිත නිෂ්පාදන සඳහා ගෝලීය මිණුම් සලකුණක් සකසන ඇඟළුම් කර්මාන්තයේ තිරසාර න්‍යාය පත‍්‍රය තුළ නව්‍යකරණයේ එම හරය රැඳී පවතී.

Views: 125