2018 සිට 2021 දක්වා බස්නාහිර පළාතේ ඉඩම් මිල 74% කින් ඉහළ ගිහින්

ලංකා ප්‍රොපර්ටි වෙබ් විසින් නිකුත් කරන ලද වාර්ෂික ඉඩම් මිල දර්ශකයට අනුව, බටහිර පළාතේ (කොළඹ මහ නගර සභාවට අයත් ප්‍රදේශය හැර) සමස්ත ඉඩම් මිල වටිනාකම 2018 සිට 2021 දක්වා 74% කින් ඉහළ ගොස් ඇතැයි සඳහන් වෙයි.

එසේම එම සමාගම සඳහන් කරන ආකාරයට, වාර්ෂික පදනමක් මත 2018 සහ 2021 අතර කාලය තුළ සාමාන්‍ය ඉඩම් මිල ඉහළ යාම 15%ක් (වාර්ෂික බලපෑම්සහගත අනුපාතය යටතේ) ලෙස සටහන්ව ඇත.

එහි ප්‍රතිඵලයක් වශයෙන්, ආයෝජකයෙකු දේපළ සඳහා ආයෝජනය කර එය වසර 4 සිට 5 දක්වා තබා ගන්නේ නම්, ඔහුගේ ආරම්භක ආයෝජනය කාලයත් සමඟ බොහෝ සෙයින් වැඩි වන බවත් ලංකා ප්‍රොපර්ටි වෙබ් පවසයි.

“විශේෂයෙන්ම ස්ථාවර තැන්පතු සඳහා පොලී අනුපාතවල උච්චාවචනයන් සමඟ සසඳන විට, මෙම අගයන් රටේ දේපළ වෙළඳාම් කර්මාන්තයේ ලාභදායිතාව කෙරෙහි තවදුරටත් සනාථ කරන ප්‍රධාන වෙනසක් බවට පත්ව තිබේ.”

දැනට පවතින දත්ත අනුව 2019 පළමු කාර්තුව අතර ස්ථාවර තැන්පතු අනුපාතය 11.41% සිට 6.29% දක්වා අඩු වී තිබේ. බස්නාහිර පළාතේ ඉඩම් මිල ඉහළයාම  2019 දී 22% සිට 2021 දී 18.56% දක්වා අඩු වී ඇත. COVID-19 පැතිරීමත් සමඟ ලොව පුරා බොහෝ රටවල දේපළ වෙළඳාම් වෙළඳපොල විශාල පසුබෑමකට ලක්වීම මේ සඳහා හේතුව වී තිබේ.

පසුගිය සිව් වසර තුළ, කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයේ කොලොන්නාව, හංවැල්ල, පෑලියගොඩ සහ වැල්ලම්පිටිය යන නගරවල මිල වැඩිවීම් වාර්තා වීමත් සමඟ තදාසන්න ප්‍රදේශවල ඉඩම් සඳහා වැඩි ඉල්ලුමක් දක්නට ලැබුණි. එසේම ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ කැලණිය, දොම්පේ සහ කඩවත වැනි නගරවල මිල ඉහළ යාමක් පෙන්නුම් කළ අතර ශ්‍රී ලංකා දේපල ගැනුම්කරුවන්ගේ වෙනස්වන රටාවන්ට එය තවත් සාක්ෂි සපයා තිබේ.

“කෙසේ වෙතත්, මෙම නගර අතර, වසර 4 ක කාලය තුළ උච්චාවචනය වීමේ ලැයිස්තුවේ ඉහළින්ම සිටින්නේ කළුතර දිස්ත්‍රික්කයේ ඉංගිරියයි. නගරයේ ඉඩම් මිල 2018 සිට 2021 දක්වා 246% ක වර්ධනයක් අත්විඳ ඇත. මෙය වාර්ෂික සාමාන්‍ය 51% ක වැඩිවීමක් වන අතර 2020 සිට 2021 දක්වා 109% ක වැඩිවීමක් පෙන්නුම් කරයි.” ලංකා ප්‍රොපර්ටි වෙබ් පවසයි.

ඉංගිරි‍යට පසුව එහි දෙවන ස්ථානය අංගොඩටත් (195%), තෙවැනි ස්ථානය කොලොන්නාවටත් (183%) හිමිව තිබේ. මේ අතර පවතින දත්ත අනුව සැලකූ විට වාර්ෂික සාමාන්‍ය පදනම මත ඉඩම් මිල ඉහළ යාම 2020 සිට 2021 දක්වා කාලය තුළ 69% ක ප්‍රතිශතයක්වී ඇති අතර වූ අතර පසුව 4% ක් බවට පත්ව තිබේ.

මේ පිළිබඳව ලංකා ප්‍රොපර්ටි වෙබ් හි පර්යේෂණ අංශ ප්‍රධානී තරිඳු ජයරත්න මහතා, “පසුගිය වසර 4 ක කාලය තුළ ඉඩම් මිලෙහි චලනයන් විශ්ලේෂණය කරන විට, එම ඉල්ලුම දිස්ත්‍රික්ක අගනගරවල සිට සංවර්ධනය කිරීම් සඳහා යොමු වුණු ඇති තදාසන්න ප්‍රදේශ කරා තල්ලු වීමක් සිදුව තිබෙනවා. එහිදීබොහෝ මිල ගණන් මෙම යටිතල පහසුකම් සංවර්ධන අපේක්ෂාවන් සමඟ සලකුණු වී තිබෙනවා. ” යනුවෙන් පවසා සිටියි.

බස්නාහිර පළාත පුරා යටිතල පහසුකම්වල වෙනස්කම් සිදුවීමත් සමඟ කොළඹ තදාසන්න ප්‍රදේශ සහ පළාතේ අනෙකුත් ප්‍රදේශ කරා මාරුවීමේ ජනතාවගේ අභිප්‍රාය වසර ගණනාවක් තිස්සේ අඛණ්ඩව ඉහළ ගොස් තිබේ. නිවාස සංවර්ධන සැලසුම්, මහාමාර්ග ඉදිකිරීමේ ව්‍යාපෘති සහ එළවළු වැනි කල් නොපවත්වා ගත හැකි නිෂ්පාදනවල ප්‍රවාහන පහසුව සඳහා වන අයවැය යෝජනා, ඇතැම් නගරවල වසර 4 ක කාලය තුළ තුන් ගුණයකින් අගය ඇගයීමට ලක්ව ඇත.

කොළඹදී මෙය අංගොඩ, කොලොන්නාව, හංවැල්ල, පෑලියගොඩ, වෙල්ලම්පිටිය, හෝකන්දර සහ හෝමාගම යන ප්‍රදේශවලින් වාර්තා වී තිබේ. කළුතර දිස්ත්‍රික්කයේ ඉංගිරිය සහ වාද්දුව යන ප්‍රදේශවල මෙලෙස තුන් ගුණයකින් ඉඩම් මිල ඉහළ යාමක් දක්නට ලැබුණි. ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ කැලනිය, දොම්පේ සහ කඩවතද සමාන රටාවන් පෙන්නුම් කර තිබේ.

“මිල ඉහළ යාමේ ප්‍රවණතාවයට අමතරව, රටේ ඇතැම් ප්‍රදේශවල ඉඩම් තවමත් දැරිය හැකි මට්ටමක පවතින අතර ඒවා රුපියල් මිලියනයකට වඩා අඩු මිලකට යටත් වේ. කෙසේ වෙතත්, මෙම ඉඩම් 2018 පළමු කාර්තුවේ සිට පර්චසයකට 100% කට වඩා වැඩි අගයක් ලබා ඇත.” ලංකා ප්‍රොපර්ටි වෙබ් පවසයි.

කොළඹ දිස්ත්‍රික්කයේ හංවැල්ල සහ ගම්පහ දිස්ත්‍රික්කයේ දොම්පේ වසර 4 ක් තුළ 168%කින් සහ 156% කින් ඉහළ ගොස් ඇති අතර වාර්ෂික සාමාන්‍ය අනුපාතය පිළිවෙලින් 39% සහ 37% කි.

මෙම දත්තවල කැපී පෙනෙන කරුණක් නම් හෝමාගම ඉඩම් ද ‘රුපියල් මිලියනයකට අඩු’ කාණ්ඩයට අයත් වීමයි. ඉඩම් මිල දත්ත මගින් 2018 සිට 2021 දක්වා 103% ක උච්චාවචනයක් සහ වාර්ෂික සාමාන්‍යය 26.62% (වාර්ෂික බලපෑම් සහගත අනුපාතය) පෙන්නුම් කරයි.

“රජය නිවේදනය කර ඇති ආකාරයට මේ වසර වන විට හෝමාගම හි සංවර්ධන ව්‍යාපෘති 8 කට වැඩි ප්‍රමාණයක් ආරම්භ කිරීමට නියමිතව ඇත. මෙම ව්‍යාපෘති අතර මීගොඩ තොග හුවමාරු මධ්‍යස්ථානයක් ඉදිකිරීම, දොඩගම ධාන්‍යාගාරයක් ඉදිකිරීම, දියගම ක්‍රීඩා නගරයක්, දැනුමේ නගරයක් සහ හෝමාගමහි මෙගා සුපිරි වෙළඳසැලක්, බරාවාහි ජෛව විවිධත්ව නගරයක්, ඉංගිරිය-දොඩගම හි ඇඟලුම් නගරයක් සහ කහතුඩුවෙහි අපනයන නගරයක් ඇතුළත් වේ. මෙම කරුණු නුදුරු අනාගතයේ දී හෝමාගම හි ඉඩම් මිල ඉහළ නැංවීමට අපේක්ෂා කරයි.” ලංකා ප්‍රොපර්ටි වෙබ් පවසයි.

2020 පළමු කාර්තුවේ සිට 2021 පළමු කාර්තුව දක්වා කොළඹ නගරසබා සීමාවේ ඉඩම් මිල ගණන් හි සාමාන්‍ය 8% කින් ඉහළ ගොස් තිබේ.

මෙහිදී කොළඹ 1 – 15 අතර කොළඹ මහ නගර සභාවේ සාමාන්‍ය මිල ගණන් තදාසන්න ප්‍රදේශවල ඉඩම් සඳහා ඉහළ යන ඉල්ලුමට සාපේක්ෂව සුළු උච්චාවචනයන් වාර්තා කර ඇත.

ඒ අනුව කොළඹ 1, 2, 4 සහ 5 යන රටවල ඉඩම් මිල සුළු වශයෙන් ඉහළ ගොස් ඇති අතර කොළඹ 3, 6, 8, 9, 12, 14 සහ 15 අඩු වී ඇත්තේ පර්චසයක මිල 2020 සාමාන්‍යයට සාපේක්ෂවය.

“මීට වසර 2 කට පෙර මෙම ප්‍රදේශවල ඉඩම් මිල ඉහළ සහ ඉල්ලුමට වඩා වැඩි විය. එහෙත් ශ්‍රී ලංකාවේ නිවාස ගැනුම්කරුවන්ගේ වෙනස්වන රටාවන් සමඟ දේපල මිල විශාල වශයෙන් බලපා ඇත” යනුවෙන්ද ලංකා ප්‍රොපර්ටි වෙබ් පවසයි.

මීට අමතරව මෙම වසර 4 ක කාලය තුළ බොහෝ මිල උච්චාවචනයන් වාර්තා වී ඇත්තේ බටහිර පළාතේ නගර, මධ්‍යම පළාතේ මහනුවර, දකුණු පළාතේ ගාල්ල සහ මාතර සහ වයඹ පළාතේ කුරුණෑගල යන නගරවල ද ඉඩම් මිලෙහි වෙනසක් පෙන්නුම් කරමිනි. 2018 සිට 2021 දක්වා මහනුවර ඉඩම් මිල 45% කින් ඉහළ ගිය අතර මාතර හි වාර්තා 12% ක වැඩිවීමක් පෙන්නුම් කරන බවත් ලංකා ප්‍රොපර්ටි වෙබ් වැඩිදුරටත් සඳහන් කරයි.

Visits: 495